Manyas Gölünde İsrail Sazanı Bereketi

Yaklaşık yirmi yıldan beri Manyas Gölünde hızla üreyen ve buna bağlı olarak popülasyonu artan ve sazan, turna, yayın gibi yerli tatlı su balık türlerinin gölde neredeyse yok denecek kadar azalmasına neden olan israil sazanları balık avcıları için önemli bir gelir kapısı oldu.

Manyas Gölünde israil sazanı bolluğu yaşandığını söyleyen balıkçılar, ceplerinin para gördüğünü belirtiyorlar. Manyas Gölünde balık avcılığı hakkına sahip Manyas´ın Kocagöl, Salur, Kızıksa ile Bandırma´nın Kuşcenneti, Bereketli ve Gölyaka kooperatiflerine üye yaklaşık 300 balıkçının avlandığı gölde avlanan balıkların Irak ve Suriye´ye ihraç edildiği açıklandı. İstilacı bir tür olarak bilinen ve sazan, turna, yayın gibi balık türlerinin yumurta ve yavruları için büyük tehdit oluşturan israil sazanının diğer yerli türlere oranla üç kat daha fazla yumurta bıraktığı belirtiliyor.


İsrail sazanı yerli türler için büyük tehdit oluşturmasına rağmen Manyas Gölü balıkçıları için kazanç kapısı olmaya devam ediyor. Sabah 07.oo´de göle açıldıklarını söyleyen balıkçılar saat 13.oo´ten itibaren geri dönmeye başladıklarını belirterek, günde ortalama 200 kilo balık avladıklarını söylediler. Avladıkları israil sazanlarının Bandırma´nın kırsal Çarık Mahallesi’nde bulunan tesislerde paketlenip ihraç edildiğini belirten göl balıkçılarından Mehmet Çapraz “35 yıldan beri balıkçıyım, Manyas Gölünde çalışıyorum, önceden sazan tutuyorduk, şimdi israil sazanı tutuyoruz. İşlerimiz iyi, Allah bereket versin. Balıklar biraz ufak ama çok bol. Tuttuğumuz balıklar Suriye ve Irak´a ihraç ediliyor.” dedi.


Kocagöl Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kadir Oktay ise “Kooperatifimizin şu anda 34 üyesi var, fakat çalışan 20 üye var. Manyas Gölü çevresinde toplam altı kooperatif var. Gölde ortalama 300 kişi balık avcılığı yapmaktadır. Yılda, Manyas Gölü’nde ortalama 1500 ton civarında balık çıkıyor. Bu yıl bu ortalamayı yakalayamadık. Av sezonu açılmasının ardından balığımızı almadılar. Irak´ta sıkıntı var dediler, 5 10 gün arayla balık teslimatı yapabildik. Bu yıl gölde balık bol görünüyor. Ortalama bir kayık 200 ile 400 kilo arası balık getirebiliyor. Ortalama bir kilo balığı bizden 1.3 liraya satın alıyorlar.” diye konuştu.
Haber : R. Erencan KURT

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*