Karakaş “Devlet Desteği Sürerse Bu Fiyatlarla Bu İş Sürdürülebilir”

Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli’nin çiğ süt fiyatlarının 1 Mayıs 2019’dan itibaren litresinin 2 lira olacağını açıklamasının ardından ilçemiz Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Karakaş yaptığı açıklamada verilen fiyatın eğer devlet desteği devam ederse iyi olduğunu ve bu işin sürdürülebilirliğinin devam edebileceğini söyledi. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli imzasıyla çiğ süt tavsiye fiyatıyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verilmişti. “Bilindiği üzere Ulusal Süt Konseyi çiğ sütün tavsiye fiyatını 2018 Temmuz ayında litre başı 1.7 TL olarak belirlemişti.
Geçen süreç içerisinde Bakanlığımız, üretimde sürdürebilirlik ile arz/talep dengesinin sağlanması için süt destek prim fiyatlarını 2018 yılı son dört ayında 15 krş. 2019’un ilk dört ayı için ise 25 krş. olarak belirlemişti. Bu kapsamda Ulusal Süt Konseyi (USK) üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren çiğ süt fiyatını litre başına 2 TL. olarak belirlemiştir.

Bu sürece katkı sağlayan üreticilerimize, örgütlerimizin başkanlarına ve yönetimlerine teşekkür ediyorum. Açıklanan süt tavsiye fiyatı 1 milyon 200 bin işletmemize, üreticimize hayırlı ve bereketli olsun“ denildi.
Bakan Pakdemirli’nin açıklamasını değerlendiren Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Karakaş “Açıklanan çiğ süt tavsiye fiyatlarının devlet desteği devam ederse bu iş olur. Geçmiş aylardan gelen bir mağduriyetimiz söz konusu, çiğ süte uygulanacak 2 lira devletimizin desteği sürerse bu hayvancılık özellikle süt sığırcılığında sürdürebilirlik devam edecektir.” diye konuştu.
Haber : Tülay KELEŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*