İl Gençlik ve Spor Müdürlüğün’den Çanakkale Gezisi

Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, gençlere milli ve manevi değerlerimizi anlatabilmek, tarihi zenginliğimizi öğretebilmek ve gençlerimize Çanakkale ruhunu aşılamak amacıyla Çanakkale gezisi düzenlendi.

   Balıkesir, Susurluk, Edremit ve Manyas Gençlik Merkezilerinden 14-29 yaş gurubu 220 erkek gencin bu hafta sonu katıldığı ve 220 bayan gençlerin de 22-23 Aralık’ta katılacağı toplam 440 kişilik bir kamp programı planlandı.

Tarihi Gelibolu Yarımadasında Şehitlik ziyaretlerinde bulunan ve ardından Çanakkale Savaşları Simülasyon Merkezini gezen gençlerimiz, milli ve manevi değerlerimizi yaşayarak öğreniyor.

Gezi hakkında değerlendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, “Çanakkale’de ecdadımız eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Onların zorluklara rağmen kazandıkları zaferin kalıntılarının bulunduğu Çanakkale her vatandaşımızın görmesi gereken bir yerdir. O ruhu, manevi duyguyu hissetmek çok kıymetlidir. Bu bilinci ailelerimize ve yeni nesillerimize taşımamız o şehitlerden ve gazilerden üzerimize düşen bir borçtur. Bu anlamlı gezimize katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz” dedi.

​Gezi boyunca tarihi yerler hakkında rehberlerden bilgi alan gençlerimiz, tarih kitaplarından okudukları mekanları yerinde gördü. Çanakkale’yi geçilmez yapan, Çanakkale savaşlarının gerçekleştiği tarihi yerleri ve şehitlikleri gezdiler, şehitlere dualar okudular ve duygu dolu anlar yaşadılar. Gün boyu yapılan gezilerde tarihe tanıklık eden gençler, bol bol fotoğraf çektirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*