Danç Güven Tazeledi

Ziraat Odasının olağan genel kurulu sonrası yapılan seçimler de Ziraat Odası Başkanlığına 8. defa Hüseyin Danç seçildi.

 Ziraat Odası toplantı salonunda geçtiğimiz hafta Çarşamba günü yapılan kongre divan heyetinin oluşturulmasıyla başladı.İlçe genelinde bulunan mevcut 50 delegeden bir kişinin mazaret belirterek katılamadığı ve 49 delegenin katıldığı kongrede divan başkanlığına Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt ve katip üyeliklerini Bandırma Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez’in yaptığı kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını ile başlarken, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, odanın  faaliyetleriyle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yaptı.
Danç konuşmasında "İlçemiz de ticaret borsasının olmaması çeltik ve buğday ürününün pazarlamasında sıkıntılar yaşanmaktadır. İlçemizde hayvancılığa bağlı yem desteklerinden dolayı her geçen yıl yem bitkilerinde artış yaşanmaktadır.Dört yıl öncesinde  hayvancılıkta 2000 olan işletme sayısı bugün 1031’lere düşmüştür, yine hayvan sayısı  13 binlerden,10910’a, süt üretimi ise yıllık 40 bin tondan 35 bin tonlara gerilemiştir.Haydar kantarının kapanması pancar ekimini olumsuz etkilemiş, bugün ekim yok denecek dereceye düşmüştür.İlçemizde tarım arazisi 307328 dekar olup bunun 116 bin dekarı kayıt dışıdır. 2014 Yılında 191425 dönüm arazi kayda alınmış, 2179 kişi ÇKS yaptırmıştır. Buna göre toplulaştırma da eksilen arazileri düşersek 105 bin dekar arazi kayıt dışıdır. Yani % 35’i. Yine arazi yapısına göre  2014 yılı öncesinde 50 dönümden az arazisi olan 1807 iken,% 61’ini oluşturuyor. Bugün ise 50 dekardan az eken kişi sayısı 914, % 42 sini oluşturuyor. Yine yakın ilçelerden gelerek ilçemizde sulu tarım yapan 26 kişi 25.455 dönüm  yer ekmektedir." dedi. Başkan  Danç, Ziraat Odasına bir bina kazandırdıklarını, 2013 yılında projesini çizdirdikleri binayı üç aşamada tamaladıklarını 2016 yılı Kasım ayında girdikleri binasının mefruşatları ve güvenlik sistemelri de dahil olmak üzere toplamda  603.175 TL.ye mal olduğunu açıkladı.Oda olarak Ziraat Odaları Genel Merkezine dört yılda 157 bin lira civarında para gönderdiklerini, bütçe imkanları dahilinde farklı yardımlar da bulundukalrını söyleyen Danç,TANAP projesi kapsamında  440 bin TL hibelerinin onaylandığını,bunun % 40’ının ilk aşamada gönderildiğini bu hibe ile odanın araç parkına iki katı atık gübre dağıtma makinesi, bir adet sıvı dağıtma makinesi, bir adet 3 tonluk ilçalma makinesi, bir adet 4 tonluk pancar sökme makinesi alındığını	 bunun 176 bin lira civarında TANAP’tan 76 bin lirasının da odanın öz kaynaklarından karşılandığını söyledi. Kongrede Başkan Hüseyin Danç'ın konuşmasının ardından faaliyet raporu okunarakoylandı ve ibra edildi. Kesin hesap bilançosu Ziraat Odası Genel Sekreteri Hüseyin Savdi tarafından okunarak ibra edildi. Gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlanılmasının ardından delegeler yeni yönetim kurulu için oylarını kullandılar. İlçe Seçim Kurulu’nun gözetiminde 50 delegenin olduğu çarşaf liste oylanırken,oylama sonrası ise 19’ar eşit oy alan Şevketiye Mahallesi delegesi Fatih Yüksel ile Kulak Mahallesi delegesi Hasan Karanfil’e seçim kurulu tarafından kura çektirildi,kura sonrası Hasan Karanfil meclisin 21.üyesi olurken,Fatih Yüksel 1.yedek üye oldu.Daha sonra ise 21 kişilik oda meclisi yönetim kuruluna aday olarak isimlerini yazdıran yedi kişiyi seçti.Oylama sonrası Hüseyin Danç (21),Feridun Erol (19) Kudret Özden (16) Ömer Faruk Kaya (15) Salim Ülkü (14) Hasan Karanfil (11) Remzi Gündoğan (9) ,yedek üyeliklere ise Şaban Yavaş (9) Bahattin Doğrul (6) ve Mustafa Gümüş (5) getirildi. 
Ziraat Odasının kongresine ,Esnaf Odası Başkanı Semih Keleş,Şöförler Odası Başkanı ve ayni zamanda oda delegesi İhsan Plaz,Yağlı Tohumlar Kooperatifini temsilen Birkan Şen,Pancar Ekicileri Kooperatif Müdürü Mehmet Karadağ’da katıldılar.
Haber : R.Erencan KURT

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*